Monika A. Dębska – Pastakia jedną z najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Polsce

środa, 14 grudnia 2016

Monika A. Dębska – Pastakia, Prezes i Partner firmy Knight Frank Sp. z o.o., wyspecjalizowanej w kompleksowych usługach doradczych związanych z nieruchomościami komercyjnymi, została laureatką rankingu „100 Kobiet Biznesu 2016”. Ten prestiżowy ranking, wyróżniający najbardziej przedsiębiorcze kobiety, ogłosił dziennik „Puls Biznesu”.

Prezes Knight Frank w Polsce znalazła się w gronie 5 najbardziej przedsiębiorczych kobiet biznesu w kategorii firm z rocznymi przychodami ze sprzedaży do 50 mln zł.

Zgodnie z kryteriami konkursu, laureatki rankingu „100 Kobiet Biznesu” oceniane są na podstawie kryteriów świadczących o zrównoważonym rozwoju i doskonałej kondycji firm, którymi zarządzają. Oprócz kryteriów, takich jak dynamika zysku i sprzedaży firmy za ostatnie dwa lata działalności, brane są pod uwagę także kryteria, których nie uwzględniają bilanse, czyli nieposzlakowana opinia firmy i jej pozytywna historia prawna. Ranking wyróżnia dwie grupy liderek biznesu według wielkości rocznych przychodów zarządzanych firm (do 50 mln zł sprzedaży i powyżej).

„Kobiety kształtują rynek w równym stopniu co mężczyźni.  Wymaga to ciężkiej pracy ale efekty motywują do dalszego działania. Przez prawie 30 lat staram się to udowadniać i widzę, że idziemy w dobrym kierunku.  Warto dawać ten przykład zwłaszcza, że jest nas dużo więcej niż rankingowa setka”. – mówi Monika A. Dębska – Pastakia.

Monika A. Dębska – Pastakia posiada 30 lat doświadczenia w zakresie doradztwa deweloperskiego i finansowego nieruchomości, wycen, jak również strategicznego zarządzania portfelami nieruchomości. Od ponad ćwierć wieku rozwija działalność doradczą na polskim rynku. Kierowana przez nią firma doradcza Knight Frank wzrastała wraz z rynkiem nieruchomości komercyjnych, który z początkiem lat 90-tych dopiero się kształtował. Zanim Monika zaczęła kierować polską firmą pod marką Knight Frank, która ma zasięg globalny, zdobyła wykształcenie i pierwsze doświadczenia zawodowe w Wielkiej Brytanii, skąd przyjechała do Polski w 1991 roku, by w ramach ówczesnego Price Waterhouse zajmować się nieruchomościami komercyjnymi i mieszkaniowymi w Europie Centralnej i Wschodniej. W 1998 roku wraz z Josephem Borowskim, dotychczasowym wspólnikiem i wiceprezesem, wykupiła wyspecjalizowaną spółkę Price Waterhouse Nieruchomości i związała się z grupą Knight Frank. Od tego czasu prowadzi działalność pod tą marką, promując partnerską kulturę prowadzenia firmy.

Knight Frank w Polsce zatrudnia obecnie ponad 150 osób w biurze w Warszawie i 6 oddziałach regionalnych, z czego 70% stanowią kobiety. Firma świadczy kompleksowe usługi doradcze w zakresie nieruchomości komercyjnych, obejmujące doradztwo finansowe i inwestycyjne, zarządzanie nieruchomościami i ich wartością, wynajem powierzchni komercyjnych, a także wyceny i badania rynku na zlecenie.

Monika w ramach Knight Frank Sp. z o.o. specjalizuje się w strategiach optymalnego zarządzania nieruchomościami i ich wartością (Asset Management). Jako doświadczony rzeczoznawca nadzoruje i uczestniczy w wycenach pojedynczych nieruchomości i całych portfeli.

W latach 2011 – 2014 pełniła funkcję Przewodniczącej Zarządu RICS Polska. Aktualnie jest odpowiedzialna w RICS Polska za wprowadzenie mediacji i arbitrażu na rynek nieruchomości w Polsce. 

Praca zawodowa to jej prawdziwa pasja, ale nie jedyna. Z gracją porusza się nie tylko w biznesie, ale i na lodzie, na którym z radością oddaje się jeździe figurowej.  Jest ponadto wielka orędowniczką zdrowego żywienia i stylu życia, którą pochłonęła rozwijająca się dynamicznie medycyna funkcjonalna. Wyrosła w artystycznej rodzinie, poszukuje kreatywnych zadań i rozwiązań, zgodnie z bliskim jej lateralnym myśleniem.