Nowa edycja „Miejsc spotkań – kulinarnej mapy Warszawy 2017” już dostępna

piątek, 14 lipca 2017

Nowa edycja publikacji Knight Frank „Miejsca spotkań – kulinarna mapa Warszawy 2017” już dostępna! Zeszłoroczne wydanie cieszyło się dużą popularnością. Tego lata przedstawiamy nowe kulinarne kierunki Warszawy. Eksperci Knight Frank komentują, dlaczego warto nimi podążyć.

W najnowszym wydaniu „Miejsc spotkań – kulinarnej mapy Warszawy 2017” przedstawiamy innowacyjne miejsca na kulinarnej mapie Warszawy. Wizyta w nich z pewnością zapadnie w pamięć na długo. O sekretach kuchni i ich decydującej roli w kształtowaniu gastronomicznych trendów stolicy wypowiadają się w wywiadach szefowie kuchni i właściciele restauracji.

„Chcemy pokazywać Warszawę nie tylko jako atrakcyjne dla inwestycji lokalizację, ale również świetne miejsce do życia, w którym kwitnie życie towarzyskie. W tej edycji Miejsc Spotkań poza dobrze znanymi ośrodkami życia towarzyskiego stolicy jak ulica Francuska, Plac Zbawiciela, nadwiślańskie bulwary czy kwartały ulic Poznańska/Wilcza, Żurawia/Nowogrodzka, pokazujemy również miejsca zupełnie wyjątkowe. Gastronomiczna Warszawa skrywa prawdziwe perełki, które zrobią wrażenie nawet na bywalcach światowych metropolii. Można tu zjeść sushi pod palmami, spróbować kuchni azjatyckiej w dawnych łaźniach, zjeść kolację w absolutnych ciemnościach, otworzyć szampana szablą, czy przetańczyć noc mając miasto u swoich stóp. Wystarczy wyruszyć na wyprawę z naszą publikacją.” - komentuje Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank.

Na koniec publikacji przygotowaliśmy dla czytelników słodką niespodziankę. Przedstawiamy w niej najciekawsze cukiernie i kawiarnie stolicy. Miejsca te mają w Warszawie długą tradycję. Pierwszą stołeczną kawiarnię otwarto w 1724 roku na ulicy Krzywe Koło. Z kolei pierwsza cukiernia pojawiła się trzy lata później w Ogrodzie Saskim. Od tego czasu zmieniło się wiele poza jednym – warszawiacy uwielbiają delektować się kawą i ciastkiem, a wokół kawiarni wykształciła się kultura spotkań. Tegoroczna edycja „Miejsc spotkań – kulinarnej mapy Warszawy” skupia się na miejscach wyjątkowych, w których można skosztować znacznie więcej niż tylko klasycznego pączka do kawy. 

„O popularności warszawskich cukierni i kawiarni decyduje ich niebywała różnorodność. Poza lokalami o długich tradycjach w Warszawie otwiera się coraz więcej kawiarni i cukierni mocno stawiających na innowacyjność. Wyróżniają się nieszablonowym podejściem w tworzeniu deserów i wyjątkową dbałością o jakość produktów. Dzięki temu w Warszawie naprawdę jest w czym wybierać. Takiej selekcji nie powstydziłaby żadna inna europejska stolica.” – dodaje Paweł Materny, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych Knight Frank.

„Miejsca spotkań – kulinarna mapa Warszawy 2017” dostępna jest do pobrania w wersji elektronicznej pod poniższym linkiem: 

adobe.ly/2uR1MbB