_Nieruchomości luksusowe redukują bieg
Spowolnienie wzrostu
W trzecim kwartale 2024 roku najlepsze ceny nieruchomości mieszkaniowych rosły w tempie 2,9% rocznie, co oznacza najniższy tegoroczny wzrost i jednocześnie spadek znacznie poniżej 10-letniej średniej wynoszącej 4,6%.
Obniżki stóp procentowych kluczem do sukcesu
„Niedawne wzrosty cen mieszkań na rynku globalnym napędzane były m.in. obniżkami stóp procentowych przez banki centralne. W październiku stopy procentowe obniżył Europejski Bank Centralny, a wcześniej we wrześniu amerykański Fed. Wydaje się, że kolejne cięcia są niezbędne, żeby utrzymać wzrost cen na rynku nieruchomości luksusowych,” – komentuje Dorota Lachowska, head of research w Knight Frank.
Rosnące rynki
Wśród 44 badanych miast, większość (29 z 44) odnotowała wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych w porównaniu do ubiegłego roku. Ten pozytywny trend znalazł również odzwierciedlenie w porównaniach kwartalnych, gdzie większość miast (31 z 44) odnotowała wzrost cen w porównaniu z poprzednim kwartałem. Kontynuująca rozwój Manila, odnotowała wzrost o 4,6% w ciągu ostatnich trzech miesięcy i roczny wzrost o 29,2%, co wynikało z silnego wzrostu gospodarczego oraz rosnącego zaufania konsumentów. Tokio, pomimo kwartalnego spadku o 2,8%, utrzymało solidny roczny wzrost na poziomie 12,8%. Jednak wraz z umacniającym się jenem japońskim i Bankiem Japonii jako jednym z niewielu banków centralnych, które mają podnieść stopy procentowe, rynek mieszkaniowy może stanąć w obliczu wolniejszego wzrostu w nadchodzących kwartałach.
Zrównoważony wzrost
Dubaj, który od czasu pandemii był aktywnym rynkiem pod względem wzrostu cen, staje się rynkiem bardziej stabilnym. Ceny najlepszych nieruchomości mieszkalnych stopniowo rosły o 0,5% w ciągu ostatniego kwartału, co daje łączny wzrost cen o 16,9% w minionym roku. Jednak poziom wzrostu cen w ZEA jest niezwykły, bowiem rynek najlepszych nieruchomości w Dubaju wzrósł o imponujące 190% od początku 2020 roku, przewyższając wszystkie inne miasta w indeksie w tym okresie.
„Ostatnie spowolnienie wzrostu cen na świecie odzwierciedla potrzebę dodatkowych impulsów w postaci dalszych obniżek stóp procentowych, zanim ceny będą mogły się umocnić. Oczekujemy, że przewidywana fala obniżek do 2025 roku będzie wspierać wyższy wzrost cen nieruchomości w perspektywie średnioterminowej,” – wyjaśnia Liam Bailey, global head of research w Knight Frank.
„Podobnego trendu możemy się spodziewać na lokalnym polskim rynku, jednak perspektywa obniżki stóp procentowych przez NBP pozostaje odległa,” - dodaje Dorota Lachowska.